Gençler Soruyor

2. Namazımızı ezan okunurken kılabilir miyiz?

En güzeli ezanın bitmesini beklemek, ezanı dinlemek ve ezan esnasında tefekküre dalıp dua etmektir.

Ama bir kimse ezan okunurken de namaz kılabilir. Mamafih ezan esnasında dua etme fırsatını kaçırır. Ezanı dinlemeyi peygamberimiz  tavsiye etmiştir, bunun bizim ruh dünyamıza bilmediğimiz sayısız katkısı olabilir. Bundan mahrum kalırız.

Namaz kılmak için esas gerekli olan vaktin girmiş olmasıdır. Ezan okunsa da okunmasa da, ezan bitse de bitmese de o coğrafyada vakit girince namaz kılınabilir.

1.Midye yemek haram mı?

Hanefi mezhebine göre balık benzeri deniz canlılarını yemek helal iken, midye yemek caiz değildir.

Diğer üç hak mezhebe göre (Hanbeli, Maliki, Şafii) midye yenebilir.

Kuranı Kerim’de deniz canlıları ile ilgili olan ayeti kerimeler:

Taze et yemeniz için denizi sizin hizmetinize veren Allah’tır.”

“Denizde avlanmak ve onları yemek size helâl kılındı ki; hem size hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun.”

Misal Müslümanım ve Hanefi mezhebinin yolundan gidiyorum. Midye yemeyi çok seviyorum. Yaptığımın günah bir davranış olduğunu söyleyemem. Çünkü diğer üç  hak  mezhep bunu yemenin helal olduğunu söylemiş. Fakat şöyle bir tavır ne kadar güzel olur:

“Ben Müslümanlıkta izini takip ettiğim, fıkıhta ince detayları kendisinden öğrendiğim İmam-ı Azam (Büyük İmam, büyük lider,önder,rehber..) kadar mürekkep yalamadım. Onun gibi çok küçük yaşta İslami ilimler öğrenmedim. Onlarca hocadan ilim tahsil etmedim. Hadisi Şerif öğrenmek için tepeler aşıp at üstünde şehirler dolaşmadım. Onlarca eser yazmadım, onlarca eser ezberlemedim, binlerce eser okumadım. Benim mezhebim, yolum Hanefilik ve bu mezhep imamını kendime otorite olarak seçtim. Keyfime göre hareket etmektense, ilkelerime göre hareket edeceğim. ”  Ne kadar asil bir duruş olacaktır.

Yine de midye yiyeni kınamak, azarlamak, günahkar saymak İslamın ruhuna aykırıdır. Fakat bilmiyorsa, mezhep imamının caiz kabul etmediğini bildirmek boynumuzun borcudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.