Fütursuz Dolaşabileceğim Küfürsüz Sözlük

“Türkiye’nin en büyük üçüncü, milli & manevi değerlere saygılı tek “küfürsüz“ interaktif sözlüğü! Hayata ve insana dair söyleyecekleriniz varsa sizi de bekleriz…” @dunyasozluk http://www.dunyasozluk.com/

“Muhafazakar Camianın Tek Aktif Sözlüğünü Konuştuk”

“Birol Şanlı, kurucusu olduğu Cogito Sözlük’ün Dünya Sözlük’e evrilme süreci, sanal âlemde var olmanın, gündeme dair yorum yapmanın, paylaşımda bulunmanın en zevkli ve ilgi çekici yanı olan sözlük yazarlığı hakkında Arin Aslan’ın sorularını cevapladı.” (Alıntı)

Edep, ahlak ve saygı çerçevesinde beyan edilen her türlü fikre ve fikir sahiplerine ev sahipliği yapan Cogito Sözlük, 2015 yılının Aralık ayında sözlük mecrasına veda etmişti. Kısa süren fetret döneminin ardından ise yenilenen imajıyla Dünya Sözlük gözlerini açtı. ”Dörtte üçü bilgiyle kaplı küfürsüz sözlük!” nidalarıyla Edirne’den Kars’a dört bir yanı inletmeye devam ediyor.

Biz de interakif sözlükler dünyasına taze kan gibi gelen bu sözlük için Cogito Sözlük’ten Dünya Sözlük’e evrilme süreci, sanal âlemde var olmanın, gündeme dair yorum yapmanın, paylaşımda bulunmanın en zevkli ve ilgi çekici yanı olan sözlük yazarlığı ve sözlük tarihinin ilklerinden sayılan Dünyevi Mecmua hakkında sözlük kurucusu Birol Şanlı, nam-ı diğer derviche moderne ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Birol Bey ya da Derviche Moderne, sizi biraz tanıyalım öncelikle?

Anadolu’nun yiğit harmanlayan bir coğrafyasında büyüdüm ama İstanbul’da kimlik kazandım. İstanbul Üniversitesi’nden birkaç yıl önce mezun oldum ama öğrenciliğim hiç bitmedi. Önemli bir sivil toplum kuruluşunda iletişim uzmanı olarak görevliyim ve tarih alanında yüksek lisans yapmaktayım.

Sözlük projenizden biraz bahseder misiniz?

Hayatımın en güzel projesi olan Dünya Sözlük (www.dunyasozluk.com, eski adıyla Cogito Sözlük), farklı hayat görüşlerine sahip kimselerin insani, milli ve manevi değerlere saygı çerçevesinde hem bilgi ve tecrübelerini paylaşarak hem gündemi değerlendirerek sosyalleşebileceği bir sanal mekân olarak açıldı. Biraz yorucu ve fazlaca mesai yapmak pahasına da olsa, bu çabamız, farklı kafaların müşterek değerleri koruyarak konuşabilmeyi başardığı yeni platformların oluşmasında cesaret verici bir rol oynarsa ne mutlu bize.

Binlerce üyemiz var ve inşallah böyle bir platform arayışında olan daha çok kişiye adını duyurur. Dört yıldır interaktif sözlükler arasında tanım sayısı ve bilinirlik bakımından 4. sırada yer alıyoruz ve 3. olmayı hedefliyoruz yakın zamanda.

Konuşabilmek, birbirini yok saymanın ayyuka çıktığı bu çağda en dertli olduğumuz ve ihtiyacını en fazla hissettiğimiz yetenek. Biz, sözlükte oluşan güzel ortamın hayatlarımızdaki yansımasını soyut ve somut şekilde görebiliyoruz. Burada evlenenler de oldu iş bulanlar da, dostluk edinenler de oldu proje ekibi kuranlar da. Samimiyet ile ciddiyetin dengede durduğu ve giderek genişlemesini umduğumuz değerli bir gönül halkası bu.

İHL Sözlük ile birleştiğiniz doğru mu?

İHL Sözlük, belirli bir ekolün bayraktarlığında 2009’da kuruldu ve çok güzel işler yaptı. Sonrasında bazı teknik aksaklıklar ve insani bahtsızlıklar sonucu kapanmak durumunda kaldı. Böyle önemli bir sözlüğün kapanması hoş bir gelişme olmadı çünkü veritabanında milyonlarca yazı vardı ve malum her bir yazı bir insanın emeğidir. Biz de o emeklerin boşa gitmemesi adına, oldukça kötü ve dağınık haldeki veritabanını devralıp düzenleyerek Dünya Sözlük çatısı altında sunduk. Hem yazılar hem üye kayıtları emanet olarak sözlüğümüzde mevcut, sahipleri diledikleri an bizimle iletişime geçerek verilerine ulaşabilirler. Dolayısıyla bir birleşmeden ziyade birikim aktarımı söz konusudur.

Dünyevi Dergi’den bahsedelim mi biraz?

Tabii, çok iyi olur. Geçtiğimiz aylarda yazarlarımızla istişare edilerek başlayan bir çalışmamız oldu. Üyelerimizden hakim oldukları konularda yazılar yazmalarını rica ettik, gelen yazıları yarı amatör yarı profesyonel bir tarzda düzenleyerek şimdilik 12 sayfa olarak çıkan bir aylık web dergisi oluşturduk. Her sayımızda farklı yazarlarımızın farklı konulardaki emeklerine yer vermeye çalışıyoruz. Şimdilik yalnızca üyelerimize gönderiyoruz ve okunma oranımız gayet yüksek görünüyor, ileride matbu olarak fanzin veya dergi formatında genele sunabiliriz.

Peki, isim olarak neden “Dünya”?

Bu soruya “dünya ahretin tarlası olduğu için” veya “aynı gökyüzünü paylaştığımızı göstermek için” diye cevap vermek isterdim. Fakat esasen teknolojik ve sosyolojik nedenler var işin içinde. Öncelikle bize internet arama motorlarının aşina olduğu jenerik bir isim lazımdı, böylece üyelerimizin yazdığı her şeyin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz. Öte yandan Dünya kelimesi toplumsal düzlemde temel bir kaideye vurgu yapıyor, birlikte hareket etme ve camia olma güdüsünü tetikliyor. Akılda kalıcı olması ise ayrı bir avantajdır herhalde…

Dünya Sözlük’ün diğer interaktif sözlüklerden farkı ne?

Türkiye’de interaktif sözlük deneyiminin öncüsü şüphesiz ……  Devamı : http://www.dunyabizim.com/soylesi/23948/muhafazakar-camianin-tek-aktif-sozlugunu-konustuk

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.